ТОП 8 стадиони в Европа с най – голям капацитет

С развитието на технологиите и огромния напредък на инфраструктурния бранш, все повече отбори от големите европейски първенства обновиха стадионите си през последните години. Примери за това са Тотнъм, Реал Мадрид, Барселона и още десетки клубове. Кои обаче са осемте най – големи стадиони в Европа?

8. Сан Сиро – Легендарният италиански стадион Сан Сиро, носещ още името Джузепе Меаца, е един от най – красивите и грандиозни стадиони на стария континент. Стадионът е на внушителните 97 години, като официално отваря врати през септември, 1926 година. През годините е реновиран няколко пъти, като за последно това се случи преди около десетина години. Максималният му капацитет е 80, 018 места, като в момента може да побере около 78,000 хиляди зрители. Стадионът има 4 звезди от УЕФА, а на него се подвизават градските съперници Интер и Милан, както и някои от мачовете на италианския национален отбор. През годините се заговори за построяването на нов стадион от страна на Милан, който да замени легендарния Сан Сиро, но дали това ще се случи, тепърва ще видим.

Сан Сиро

7. Сигнал Идуна Парк – Домът на Борусия Дортмунд Сигнал Идуна Парк, или както феновете го наричат – стадион Вестфален, побира 81, 365 места, като абсолютния рекорд по посетители е 83,000 души. С 4 звезди от УЕФА, стадионът отваря врати през април 1974 година, като за последно са правени ремонтни дейности през 2006 година. Сигнал Идуна парк ще е един от домакините на ЕВРО 2024, като на него ще се изиграят цели шест срещи от първенството. Той беше и един от домакините на световното първенство през 2006 година. Определено едно от бижутата на немското строителство.

Сигнал Идуна Парк

6. Стад дьо Франс – на шесто място ще обърнем внимание на легендарният Стад дьо Франс. Домът на петлите отваря врати през януари 1998 година, като също има 4 звезди от УЕФА. Той побира невероятните 81, 400 зрители. Освен националния отбор по футбол, на него играе и националният отбор по ръгби на Франция, а освен това през годините са се провели и десетки концерти на световно – известни музиканти, сред които Мадона, AC-DC и Еминем. Стад дьо Франс е известен също и с едни от най – шумните като децибели фенове. Определено си струва да се посети, за да изпитате магията му.

Стад дьо Франс

5. Туикенам Стейдиъм – На пето място виждаме един малко по – непознат стадион за футболните запалянковци, а именно стадион Туикенам. Разположен в югозападен Лондон, стадионът помещава националния отбор по ръгби на Англия и отворен през далечната 1909 година. Местата му са внушителните 82,000, а както и Стад дьо Франс, така и английския стадион е домакин на много концерти през годините. На няколко пъти е бил и домакин на световното първенство по ръгби, като това се случвало през 1991, 1998, 2015, а предстои да хоства първенството и през следващата година.

Туикенам Стейдиъм

4. Крок Парк – На четвърто място също виждаме стадион, който основно приема ръгби мачове, а именно тези на ирландския национален отбор. Също така приема и малко известният спорт, наречен галски футбол, който не е особено популярен извън Ирландия, силно наподобяващ именно ръгбито. Крок Парк се намира в столицата Дъблин и помещава 82,300 правостоящи зрители. Отворен е преди невероятните 140 години, а именно през 1884 година. За последно е бил реновиран преди цели 20 години. През 2012 поставя рекорд по зрители, когато 83,761 зрители посещават ръгби двубоя между отборите на Харлекуинс и Сарицини.

Крок Парк

3. Сантиаго Бернабеу – На трето място виждаме пък един изключително разпознаваем стадион. Домът на Реал Мадрид Сантиаго Бернабеу побира 83,186 хиляди зрители, като едва преди 4 месеца бе реновиран напълно, а капацитетът му увеличен. Отворен през декември 1947 година, Бернабеу определено е един от най – легендарните стадиони в света. Бил е домакин на европейското първенство през 1964, както и на световното през 1982 година. С 4 звезди от УЕФА, той е един от най – модерните стадиони, които можете да посетите. През 1956 година поставя невероятен рекорд по посещаемост, когато 129,690 зрители посещават двубоя между Реал Мадрид и Милан. Ако сте на посещение в Мадрид си струва да посетите и стадиона.

Сантиаго Бернабеу

2. Уембли – Второто място заема един от най – легендарните стадиони в света, а именно Уембли. Побиращ умопомрачителните 90,652 зрители, разположеният в Лондон стадион е дом на едни от най – паметните мачове в историята на футбола. Отворен преди едва 17 години, през 2007, Уембли е домакин на националния отбор по футбол на Англия, а освен това на много финали шампионската лига, като тазгодишният финал между Реал Мадрид и Борусия Дортмунд ще се проведе именно тук. Освен това, мачовете от решителната фаза на ФА Къп, Купата на Лигата, както и плейофите за влизане във Висшата Лига се играят на Уембли. Поставя и рекорд по посещаемост на концерт през 2017, когато 98,000 зрители наблюдават концерт на Адел.

Уембли

1. Камп Ноу – И така, стигнахме до най – големият стадион в Европа. Домът на Барселона Камп Ноу ще побира безумните 105,000 зрители след реновациите, които текат в момента. Това се очаква да се случи през 2026, когато ще бъде отново отворен за футболни срещи. Камп Ноу е един от най – внушителните и легендарни стадиони в света, като е отворен през далечната 1957 година. Домакин е на световното първенство през 1982 година, а рекордът по посещаемост е през 1986 година, когато Барселона приема Ювентус в мач от четвърт финалната фаза на шампионска лига, когато 120 хиляди зрители посеващат стадионът, разположен в Каталуния.

Камп Ноу
Previous Article